Upward Basketball & Cheerleading 2015

Upward Basketball & Cheerleading 2015

We have posted below the game and practice schedules for basketball and cheerleading.  Click the button to download the game schedules.  For practice schedules, scroll down and select your child’s grade on the left to see their practice time.  All practices and games are held at OroNaz, 2238 Monte Vista Ave.

If you have any questions please call the Upward line and leave a message and we will return your call as soon as possible. 532-7526 (532-SLAM)

Basketball Game Schedule

Click for 2015 Game Schedule

Cheer Game Schedule

Every week, cheerleaders will cheer at these times:

  • Daisy  (K) – 9am
  • All Stars (1st/2nd) – 11am
  • Angels (1st/2nd) – 12pm
  • Belles (3rd-6th) – 2pm

2015 Calendar of Events

January 17th – First Game

Come 30 minutes early if you haven’t gotten your uniforms yet.


 January 24th – Second Game


 January 31st – Third Game

UPWARDpancake

$5 Adult Plate: Pancakes, sausage and juice.

$3 Kids Plate for Upward players in uniform & kids 12 years and under.

UPWARDteamphoto

Come one hour before your scheduled game and meet your coach and team in the photo staging area.


February 7th – Fourth Game

CRAZYhair


February 14th – Fifth Game

UPWARDbakesale

Buy something for your sweetheart! All proceeds help fund Upward Scholarships.


February 21st – Sixth Game


February 28th – Seventh Game

UPWARDteacherday

Invite your teachers, and we will honor them at half time of each game!


March 6th – Upward Family Fun Night

At the OroNaz Gym: Free Inflatables, Activites & Prizes (Food Court $1.00 for snacks & drinks)


March 7th – Eight Game Day


March 14th – Awards Night

OroNaz Gym: End of the Year Awards for every participant with entertainment.

Kindergarten – 3rd & 4th Girls: 5:00pm

3rd & 4th Boys – Jr. High: 7:00pm

 

 

 

Coach Contact Information

Cobras

Gary 530-403-0677 & Yehudi 530-534-3630

Flash

Mark 408-887-3494

Lions

Donald & Hayden 530-321-2987

Owls

Ryan 530-990-4791 & Scott 530-592-5622

Penguins

Ron 530-965-0056

Polar Bears

Curtis 530-680-3230 & Amanda 530-370-5736

Bears

Scott 530-864-1520 & Tom 530-589-1375

Eagles

Amber 530-713-3073 & Julie 530-521-6710

Falcons

Scott 530-592-5622 & Ken 530-513-0551

Lightning

Tony 530-403-6272 & Shantell 530-282-6042

Panthers

Travis 530-403-3352 & Jayson 530-354-6147

Pumas

Jacob 530-282-4089

Rams

Brian 530-712-6100

Rhinos

David 530-828-9311 & Kassidy 540-809-0525

Cougars

Carol 530-712-5803

Rattlers

Randall 530-282-9021 & Sarah 530-990-6834

Aggies

Kari 530-566-4105 & Corey 530-990-2990

Beavers

Jose 530-990-5373 & Windy 530-531-5209

Bruins

Dennis 530-514-2791 & 530-589-4407

Buckeyes

Lisa 530-282-7975 & Samantha 530-370-8786

Cardinals

Justin 530-693-8339 & Tahrique 530-693-8339

Crimson Tide

Skyler 530-282-8042 & Ariana 530-370-5058

Fighting Irish

Kimberly 530-990-8014

Mountaineers

Tracy 530-355-6170

Seminoles

David 530-531-5074 & 530-370-4979

Spartans

Jason 530-712-6625 & Eric 530-440-5405

Crusaders

Carol 530-712-5803 & Amanda 530-589-5926

Huskies

Elizabeth 530-990-5765 & Beth 530-301-0430

Jayhawks

Joseph 530-370-1968 & Cecilia 530-282-7152

Wolfpack

Micah 530-693-0526

Heat

Shawn 530-370-0346 & Tom 530-589-1375

Hornets

Rick 530-370-4132 & Andres 530-403-9321

Kings

Scott 530-701-8550

Pacers

Nicholas 530-693-8954 & John 530-712-1610

Pistons

Samantha 530-370-8786 & Lisa 530-282-7975

Sun

John 530-990-3166

Mercury

Kari 530-566-4105 & Corey 530-990-2990

Sky

Dianne 530-588-3853 & David 530-693-0072

Sparks

Ralph 916-969-5652 & Tonya 530-693-7140

Storm

Albert 530-589-9096 & Patricia 530-370-7613

76ERS

Josh 530-403-9020

Knicks

Pete 530-680-9579

Lakers

Shane 530-282-0068

Rockets

Frankie 530-680-9171 & Kimberly 530-353-7036

Liberty

Floyd 530-616-0441

Lynx

Jody 530-591-5572

Monarchs

Tracy 530-355-6170 & Mike 530-370-4180

Upward Basketball Practice Schedule

Tuesday 5:00pm

  • Cobras (court A)
  • Polar Bears (court A)

Wednesday 5:00pm

  • Lions (court A)
  • Owls (court A)
  • Flash (court B)
  • Penguins (court B)

Monday 5:00pm

  • Lady Cougars (court A)
  • Lady Rattlers (court A)

Tuesday 5:00pm

  • Falcons (court B)
  • Lightning (court B)

Tuesday 6:00pm

  • Panthers (court A)
  • Bears (court A)

Thursday 5:00pm

  • Eagles (court A)
  • Pumas (court A)
  • Rams (court B)
  • Rhinos (court B)

Monday 5:00pm

  • Lady Crusaders (court B)
  • Lady Wolf Pack (court B)

Monday 6:00pm

  • Lady Huskies (court A)
  • Lady Jayhawks (court A)

Tuesday 6:00pm

  • Bruins (court B)
  • Buckeyes (court B)

Tuesday 7:00pm

  • Aggies (court A)
  • Beavers (court A)
  • Fighting Irish (court B)
  • Mountaineers (court B)

Thursday 6:00pm

  • Seminoles (court A)
  • Spartans (court A)
  • Cardinals (court B)
  • Crimson Tide (court B)

Monday 6:00pm

  • Lady Spark (court B)
  • Lady Storm (court B)

Monday 7:00pm

  • Lady Mercury (court A)
  • Lady Sky (court A)

Thursday 7:00pm

  • Heat (court A)
  • Hornets (court A)
  • Kings (court B)
  • Pacers (court B)

Thursday 8:00pm

  • Pistons (court A)
  • Suns (court A)

Monday 7:00pm

  • Lady Liberty (court B)
  • Lady Lynx (court B)
  • Lady Monarchs (court B)

Tuesday 8:00pm

  • 76ers (court A)
  • Knicks (court A)
  • Lakers (court B)
  • Rockets (court B)